RESECE TYPEFACE

Resece typeface grew up as an interpretation an old typeface Mnich which was made between 1900-1945 and hasn´t been digitalized yet. My role in team was to draw upper cases and then work in Glyphs on completing all the characters and also we were always discussing all presentation parts together. In cooperation with Eva Vopelková and Veera Juutinen. Detailed information about our work on this task you can find on website Interpretype.
/
K volné autorské interpretaci, z které vzniklo písmo Resece, bylo vybráno písmo Mnich. Jeho vznik je datován na přelom 19. – 20. století.V písmu je znatelný vliv secese, na jejíž dobové tvarosloví Resece navazuje. Písmo vzniklo ve spolupráci s Evou Vopelkovou a Veerou Juutinen. Moje role v týmu byla navrhnout kapitálky a překreslit celou abecedu do Glyphs, poté jsme společně konzultovaly prezentaci. Více informací o projektu naleznete na stránkách projektu Interpretype.

2017

Another projects

DIPLOMA PROJECT
Historic brand marks in motion thanks to present technology. / Historické značky z období první republiky v pohybu díky současné technologii.
2019
MOTION TYPOGRAPHY
Short animation execise based on the movie King´s Speech. Translation from sound to typography. / Krátká animace vycházející ze scény z filmu Králova řeč. Zvuková stopa byla převedena do vizuálního obrazu.
2014
NO MORE PLASTIC BAG
Tote bag design for a competition of the Environment Ministry. / Účast v soutěži pro Ministerstvo životního prostředí na potisk látkové tašky.
2017
FAKE NEWS
Poster designed on the topic Fake News - Prejudices / Plakát na téma Fake News - Předsudky
2018
DOTU
UX for web application for managing theater activities. / Grafické řešená webové aplikace Dotu pro správu divadel.
2019
Babiččin statek
Corporate identity for small family company which provides visitors activities how spend days with kids outdoors. / Vizuální styl pro malou rodinnou společnost,
2018
EAT THAT FROG
I like Brian Tracy´s thought which says we should "eat that frog" (hardest task of the day) in the morning, so our productivity and mood goes better. / Líbí se mi myšlenka Briana Traceyho, která říká, že nejtěžší úkol dne bychom neměli odkládat, ale vyřešit ho vždycky jako první na začátku dne.
2018
OUR NAMES
Corporate identity for digital agency Our names, focusing on communication strategy for social network as well as direct marketing . / Jednotný vizuální styl pro strategickou marketigovou agenturu Our names.
2019
MAP
I used my unknowledgement of the city Usti nad Labem to create its map just based on how I feel there and what I exactly know about it. / Svoji neznalost města Ústí nad Labem jsem využila pro vytvoření mapy, založené pouze na základě mé osobní zkušenosti.
2017
Hello from czech!
Postcards represent Czech republic with its specialities and inventions which no one else have. / Pohlednice byly vytvořeny jako prezentace České republiky s jejími některými významnými i méně významnými odlišnostmi a vynálezy.
2018
Back to Top